Sağlık

İsrail’den araştırma: COVID-19 aşısının dördüncü dozu bağışıklığı beş kat artırıyor

today04/01/2022 56

Background
share close

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Pfizer- BioNTech aşısının dördüncü dozunun, uygulandıktan 1 hafta sonra vücuttaki antikoru beşe katladığını açıkladı.

andemi süresince ilk doz aşılamayı en hızlı bitirenlerden, dördüncü doz aşı uygulamasına da ilk geçen ülke olan İsrail’de bu destekleyici doza ilişkin bir araştırmanın ön bulguları paylaşıldı.

Pfizer- BioNTech aşısının uygulandığı ülkede artan Omicron vakalarıyla mücadelede, bünyesindeki sağlık personeline dördüncü doz aşıları vuran Sheba Tıp Merkezi’nde açıklamalarda bulunan Başbakan Naftali Bennett, “Üzerinden 1 hafta geçti, artık daha çok eminiz ki dördüncü dozu vurulmak güvenli” ifadesini kullandı.

Bennett, “Dördüncü dozun uygulanmasından 1 hafta sonra, aşılanan kişideki antikor seviyesinde 5 katı artış olduğunu görüyoruz. Bu da çok büyük ihtimalle virüsün yayılması, hastaneye yatış ve ağır semptomlar karşısında önemli bir artış anlamına geliyor” dedi.

Written by: admin

Rate it

Previous post

Sağlık

Almanya’da hastaneler alarm veriyor: 5 hastaneden 4’ünde personel sıkıntısı var

Almanya’da yayınlanan raporda hastanelerin ekonomik olarak zor durumda olduğu ve yeterince sağlık personeli bulamadığı bildirildi. Raporda, 100’den fazla yatağı olan 5 hastaneden 4’ünün, 600’den fazla yatağı olan hastanelerin de yüzde 97’sinin personel açığını kapatamadığı ifade edildi.   Almanya Hastane Enstitüsü (DKI) tarafından yayımlanan 2021 raporunda hastanelerin ekonomik duruma ilişkin beklentilerin son 20 yılda bu kadar kötü olmadığı ifade edildi. Raporda hastanelerin yüzde 60’ının 2021’i zararla kapatacağını varsaydığı aktarılarak, böylelikle 2020’ye göre […]

today04/01/2022 62


0%